SCT036TS 100A/200A/300A/400A/500A/600A 0.333V/1V/3V/5V Accuracy 0.5% Split Core Current Sensor AC Current(500A-0.333V 0.5)
★★★★★ 5.0 99 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by labena.rs
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by labena.rs
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Sensor Blocks100A-600A Split Core Current SCT036TSSplit core current are usually installed on current intensive power lines or equipment, and output the measured current signals to users for monitor measurement or protection.Characteristic:Opening size is 36mm,safety lock buckle, easy installation, screw terminal output.Application:Current measurement, monitoring and piotection for electrical wiring and equipment.Current and power measurement for electric motors, lighting, air compressor, heating and ventilation system,air-condition equipment and automation-control system.Current, power and energy monitoring device.Relay protection device.Charging pile anddata center:Mounting type: Free hanging (In-Line)Material of core:Laminated silicon steelApplicable standards:GB20840-2014Operating temperature:-25-+60Storage temperature:-30-+90Frequency range:50Hz-60HzWaterproof grade: IP00Dielectric strength:Input (bare conductor)/Output AC 800V/1min 50HzOutput/housing AC 3.5KV/1min 50HzProduct SpecificationIf you need other parameters, please leave a message==========High-concerned chemical : Noneis_customized : YesCoil Structure : Split core current Model Number : SCT036TSCoil Number : current Phase : SINGLECertification : Use : Current
  • Sensor Blocks
  • SCT036TS 100A/200A/300A/400A/500A/600A 0.333V/1V/3V/5V Accuracy 0.5% Split Core Current Sensor AC Current
Color 500A-0.333V 0.5
Gauge 1.0
Model MDWXDOFP
Pitch 1 Inches
Brand Name MDWXDOFP
Part Number MDWXDOFP
Manufacturer MDWXDOFP
Connector Type Clamp
Specification Met UL
Number Of Contacts 1
Item Dimensions W x H 1"W x 1"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
99 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (89)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)